ASANSÖR SİSTEMLERİ

Asansör sistemleri, kendi içerisinde multi bir yapıdadır. İnsanlar için kullanılan asansör modelleriyle yük taşıma için kullanılan asansör tipleri farklı görünüm ve boyutlara sahiptir. Bunun yanı sıra daha çok yük kapasiteleri ayrım için en önemli etkendir. Genel olarak binaların projelendirme aşamalarında asansör sistemleri de belirlenmektedir. Bu noktada kullanım amacı ve binanın varlık sebebi göz önünde bulundurulur. Dolayısıyla dairelerden oluşan bir binadan kullanılan asansör sistemi ile ofislerden oluşan bir binanın asansör sistemi bir değildir. 

Yüksek güvenlikli, hızlı, kaliteli ve konforlu asansörlerin gelişimi ülkemizin geçirdiği inşaat dönüşümü ile de doğrudan ilişkilidir. Teknoloji ve teknik altyapıya sahip asansör sistemleri genel olarak kullanım amacına göre farklılaşmaktadır. 

Yük asansörleri daha çok tonlarca ağırlığa göre dizayn edilmiş iken insanlar için kullanılan asansörlerin yük kapasitesi daha dar olmaktadır. En temel asansörler 240 kg ile başlamaktadır. Daha geniş kapsamlı insan asansörleri ise 800, 1000 ve 1250 kg olabilmektedir.


Her projenin kendine has özellikleri bulunmaktadır. Hastane, alışveriş merkezi, metro istasyonları, okullar, iş merkezleri, rezidanslar, siteler ve kamu kurumlarındaki insan yoğunlukları göz önünde bulundurulduğunda asansör sistemlerinin ne denli önemli olduğu açığa çıkacaktır. Asıl amaçlanan her asansör sistemi kişilerin var olan zamanının boşa geçmesinin önüne geçmek olacaktır. Planlı, programlı ve nitelikli çalışma tipleriyle en fazla kişiyi en konforlu şekilde kaldırıp indirebilmelidir. 


Özetle, asansör sistemlerinin varlık sebebi toplumsal alanda kişilerin yaşamlarını kolaylaştıracak bir şekilde yüksek katlı binalarda inip çıkmayı daha pratik hale getirmektir. Diğer yandan engelli, yaşlı, hasta ve hamile bireyler için asansör sistemleri olmazsa olmazdır. Bu noktada açıkça belirtmek gerekir ki otellerden katlı otoparklara kadar her yerde asansör ihtiyacı bulunmaktadır. 


Asansör sistemlerinde kontrolün daimi olması önemlidir. Periyodik olarak düzenli bir biçimde asansörlerin teknik aparat ve yedek parçaları denetlenmeli ve yeri geldiğinde değiştirilmelidir. Böylelikle yüksek güvenlikli koruma modeli de geliştirilmiş olunur. Opus Asansör Sistemleri olarak kaliteli, konforlu ve nitelikli asansör modelleri ile hizmetinizdeyiz. 

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?